Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU
Bize Ulaşın: info@acikemar.com
Telefon: 0212 632 10 60

Emar nedir ? Emar çekimi nasıl yapılır ?

Emar  radyasyon kullanmadan üç boyutlu ayrıntılı anatomik görüntüler üreten non-invaziv bir görüntüleme teknolojisidir . Genellikle tarama , tanı ve tedavi izleme için kullanılır. Suyun içinde bulunan ve canlı dokuları oluşturan protonların dönme ekseni yönündeki değişimi tespit eden karmaşık teknolojiye dayanmaktadır.

Emar nasıl çalışır?

Emar  vücuttaki protonları bir alanla hizalanmaya zorlayan güçlü bir manyetik alan üreten güçlü mıknatıslar kullanır. Bir radyofrekans akımı verildiğinde  protonlar uyarılır ve manyetik alanın çekilmesine karşı süzülerek denge dışına çıkar. Radyofrekans alanı kapatıldığında, emar  sensörleri , protonlar manyetik alanla aynı hizaya geldiklerinde salınan enerjiyi algılayabilir. Protonların manyetik alanla yeniden hizalanma süresi, salınan enerji miktarı, çevreye ve moleküllerin kimyasal yapısına bağlı olarak değişir.

Emar  görüntüsü elde etmek için, hasta büyük bir mıknatısın içine yerleştirilir ve görüntüyü bulanıklaştırmamak için görüntüleme işlemi sırasında hastanın  hareketsiz kalması gerekir. Kontrast ajanları , protonların manyetik alanla hizalandığı hızı arttırmak için  emar dan önce veya sırasında intravenöz  yoldan  hastaya verilebilir. Protonlar ne kadar hızlı hızalanırsa, görüntü o kadar parlak olur.

Emar çekimi ne için kullanılır?

Genel olarak, emar, normal ve anormal doku arasındaki farkları gösterebilen görüntüler oluşturur.

Emar çekimi özellikle yumuşak dokuları görüntülemek için çok uygundur.  Beyin, omurilik ve sinirlerin yanı sıra kaslar, bağlar ve tendonlar emar da  normal röntgen ve bilgisayarlı tomografiden  çok daha net bir şekilde görüntülenebilir ; bu nedenle emar  sıklıkla diz ve omuz şikayetleri için kullanılır.

Beyinde emar , beyaz madde ile gri madde arasında ayrım yapabilir ve ayrıca anevrizma ve tümörleri teşhis etmek için de kullanılabilir. Emar , x-ışınları veya radyasyon kullanmadığı için, özellikle beyinde tanı veya tedavi için sık görüntüleme gerektiğinde, tercih edilen görüntüleme yöntemidir.

Emar çekimi ne kadar güvenli?

Bugüne kadar 150 milyondan fazla hastada emar çekimi yapıldı. Her yıl yaklaşık 10 milyon hasta emar çekimi işlemine tabi tutulmaktadır. Emar , uygun güvenlik önlemleri alındığı sürece son derece güvenli olduğu gösterilmiştir. Genel olarak, emar prosedürü ağrı vermez ve bilinen herhangi bir kısa süreli veya uzun süreli doku hasarına neden olmaz.

Tarayıcının güçlü manyetik alanı, “ferromanyetik” nesneler olarak bilinen metalik nesneleri çekebilir ve emar  sisteminin merkezine doğru ani ve büyük bir kuvvetle hareket etmelerini sağlar. Bu nedenle, ferromanyetik nesnelerin emar sistem odasına girmesini önlemeye büyük özen gösterilmektedir. Saatleri, mücevherleri ve metalik iplikleri veya bağlantı elemanları olan kıyafetleri içeren metalik cisimleri emar incelemesinden önce çıkarmanız çok önemlidir.

Emar teknisyenine , metalik implantların ve malzemelerin varlığını bildirmeniz  özel önlemler alınabilmesini sağlayacaktır. Bazı olağandışı durumlarda, belirli bir implant veya cihazla ilgili endişeler nedeniyle inceleme iptal edilebilir. Örneğin, bir damara takılmış metalik klipsin  kan damarından sökülme riski nedeniyle hastanın ferromanyetik bir anevrizma klipsi varsa inceleme  iptal edilebilir. Ayrıca, tarayıcının manyetik alanı harici işitme cihazına zarar verebilir veya kalp pilinin arızalanmasına neden olabilir. Vücudunuzda bir kurşun veya başka bir metalik fragman varsa, pozisyonunu değiştirmesi ve muhtemelen yaralanmaya neden olma riski vardır.

Emar çekimine  nasıl hazırlanılır ?

Emar  çekimi için özel bir hazırlık gerekmemektedir. Doktorunuz  incelemeden  önce  bir şey yememenizi veya içmemenizi özellikle talep etmedikçe, yiyecek veya içecek kısıtlaması yoktur. Aksi belirtilmedikçe doktorunuz tarafından verilen ilaçları almaya devam edin.

Emar incelemesi sırasında kıyafetlerinizde metalik bir cisim bulunmasına  izin verilmeyecektir; bu nedenle saat, mücevher  veya metalden yapılmış her türlü kişisel eşyanızı  evde bırakmak en iyisidir. Bazı kozmetik ürünler bile az miktarda metal içerir, bu yüzden makyaj yapmamak en iyisidir.

Emar  sistem odasına girmeden önce hastalar tarafından çıkarılması gereken ürünler:

 • Çanta, cüzdan, para klipsi, kredi kartları, manyetik şeritli kartlar
 • Cep telefonu gibi elektronik cihazlar
 • İşitme cihazları
 • Metal takılar, saatler
 • Kalemler, ataç, anahtarlar, madeni paralar
 • Saç tokaları
 • Metal fermuarlı, düğmeli, çıtçıtlı, kanca, alt tel veya metal iplikli giysiler
 • Ayakkabılar, kemer tokaları, emniyet pimleri

Emar  işleminden önce, bir sağlık riski oluşturabilecek veya görüntülemeye müdahale edebilecek durumları sorgulayan    formu doldurmanız istenecektir.  Emar çekimi sırasında sağlık tehlikesi oluşturabilecek veya başka bir problem yaratabilecek eşyalara veya eşyalara örnekler:

 • Kalp pili
 • İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD)
 • Nörostimülatör
 • Anevrizma klipsi
 • Metal implant
 • İmplante edilmiş ilaç infüzyon cihazı
 • Yabancı metal nesneler, özellikle gözün içinde veya yakınındaysa
 • Şarapnel ya da mermi yaraları
 • Kalıcı kozmetik veya dövmeler
 • Protezler / manyetik tutuculu dişler
 • Mıknatıs içeren diğer implantlar
 • Metal folyo içeren ilaç yaması (yani, transdermal yama)

Emar  çekimini etkileyebilecek implante edilmiş herhangi bir nesne veya sağlık durumu hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa, emar merkezindeki emar  teknisyeni ile  görüşün.

Önemli Not: Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, MRI prosedüründen önce emar merkezindeki  emar teknisyenine bildirmelisiniz.

Muayene odasına girmeden önce, eşlik etmesine izin verilebilecek herhangi bir arkadaş ya da akrabanız, emar  sistem odasına güvenli bir şekilde girebilmesi için aynı şekilde tüm metalik nesneleri çıkarması istenecektir.

Emar  incelemesi nasıl yapılır ?

Emar  incelemesi emar  sistemini veya “tarayıcıyı” barındıran özel bir odada yapılır. Emar  tesisinden bir personel tarafından odaya kadar eşlik edilecek ve sizden tarayıcıya kayan rahat bir bir masaya uzanmanız istenecek.

Genel olarak, emar  incelemesi sırasında bazı tarayıcılar çalıştığında yüksek sesler çıkarabilirler. Bu yüksek sesler normaldir ve sizi endişelendirmemelidir.

Bazı emar  çalışmaları için, incelenen alanın daha net bir görüntüsünü elde etmek için bir kontrast madde damar yoludan enjekte edilebilir. Muayene sırasında bir noktada, bir hemşire veya teknisyen kontrast ajanını enjekte etmek için masayı tarayıcıdan dışarı kaydırır. Bu, tipik olarak, bir kol veya el damarı içine yerleştirilmiş bir intravenöz kanüle bağlı küçük bir iğne vasıtasıyla yapılır.  X ışını çalışmalarında kullanılan kontrast ajanların aksine, emar kontrast ajanları iyot içermez ve bu nedenle nadiren alerjik reaksiyonlara veya diğer sorunlara neden olur.

Hastanın yapması gereken en önemli şey rahatlamak ve hareketsiz yatmaktır. Çoğu emar muayenesi, görüntülenen vücut kısmına ve ne kadar görüntünün gerekli olduğuna bağlı olarak tamamlanması, 15 ila 60 dakika sürer. Taramanızın ne kadar sürmesi gerektiği konusunda size önceden bilgi verilecek.

Görüntüleme gerçekleştiği süre boyunca tamamen hareketsiz kalmanız istenecek, ancak sekanslar arasında küçük bir harekete izin verilebilir.  Emar  prosedürü başladığında normal nefes alabilir, ancak bazı bölgeler  için nefesinizi kısa süre tutmanız gerekebilir.

Emar  incelemesi sırasında emar  sistemi operatörü sizinle konuşabilir, sizi duyabilir ve her zaman sizi gözlemleyebilir. Herhangi bir sorunuz varsa veya olağandışı bir şey hissediyorsanız tarayıcı operatörüyle konuşabilirsiniz.

Emar  prosedürü sona erdiğinde, daha fazla görüntü gerekip gerekmediğini belirlemek için resimlerin incelenmesini beklemeniz istenebilir. Taramadan sonra, herhangi bir kısıtlama yoktur ve normal aktivitelerinize gidebilirsiniz.

 

 

Soru ve yorumlarınızı bu alandan iletebilirsiniz (20)

 • 18 Mart 2019
  Harun karaman demiş ki;

  Öncelikle selamun aleykum hocam ben ayaktan emar çekilecek ama şunu merak etim çok ayak icin girecem vücut hepsimi girecek yoksa sadece ayak?

 • 18 Mart 2019
  hekimoglugoruntuleme demiş ki;

  Merhaba , sadece çekilecek bölge emar cihazına girecektir. Emar çekimi yapılırken örneğin ayak emarı çekilirken sadece ayağınızın emar cihazına girmesi yeterlidir. Beyin emarı çekilirken kafa , servikal emar çekimi yapılırken boyun bölgesi, lomber emar çekimi yapılırken ise bel bölgesi cihaza girecek şekilde pozisyonlama yapılır. Geçmiş olsun.

 • 11 Haziran 2019
  Özmen tektas demiş ki;

  Merhaba 3.5 aylık kızımın baş çevresi küçük olduğu için ve başını tutamadığı için emar istendi küçük bebeklere yapıyormusunuz emer bilgi verebilirseniz sevinirim tesklr

 • 10 Temmuz 2019
  hekimoglugoruntuleme demiş ki;

  Merhaba istediğiniz MR tetkiki ile ilgili randevu ve detaylı bilgiyi 0 212 632 10 60 nolu telefondan alabilirsiniz.

 • 13 Ekim 2019
  Selçuk Dayal demiş ki;

  Selam benim sol tarafımda komple uyuşma var ve hastaneye gittim emar istedi doktor sonrasında ayağımda mermi çekirdeği var diye emar çekemediler,beynimde pıhtı var ama ne derece nasıl bir pıhtı var kesinleştirilemiyor ne yapmam lazım?

 • 13 Ekim 2019
  hekimoglugoruntuleme demiş ki;

  Merhaba çektirmek istediğiniz emar tetkiki ile ilgili detaylı bilgi alabileceğiniz telefon numaralarımız 02126321060 ve 05359214295

 • 20 Ekim 2019
  Gamzenur Ekin demiş ki;

  merhabalar yaklasik 1 ayi gecti basim agriyor onceleei araliklarla agirirdi simdi ise hic gecmiyor yarin icin randevu aldim eger emar cektirelim derler ise gerek varmi beyin cerrahindan randevum var ne diycek merak ediyorum agrilarimda artti kotu bisey olmasindan korkuyorum

 • 21 Ekim 2019
  hekimoglugoruntuleme demiş ki;

  Merhaba , baş ağrısı tetkik edilirken yapılması gereken görüntülemelerden biri de Beyin emar incelemesidir. Eğer doktorunuz önerirse yaptırmanızda fayda vardır. Geçmiş olsun.

 • 19 Kasım 2019
  Dilek küçük demiş ki;

  İki kalça ve sol ayak mr çekilecek fiyat alabilirmiyim

 • 19 Kasım 2019
  hekimoglugoruntuleme demiş ki;

  Merhaba , kalça mr ve ayak mr çekimi hakkında fiyat bilgisi ve randevu için iletişim numaralarımız 02126321059 ve 02126321060 , 05359214295.

 • 20 Kasım 2019
  Mehmet yaktı demiş ki;

  Merhaba ayağımda platin var kafa veya göğüs mr ı çektirebilir miyim

 • 20 Kasım 2019
  hekimoglugoruntuleme demiş ki;

  Merhaba , platin mr ile uyumlu ise kafa veya göğüs mr ı çektirebilirsiniz.

 • 02 Aralık 2019
  Binnur sivlim demiş ki;

  Merhaba 2 yarında kızıma beyin emar cektırcem herhangi bı ılac kullanıyomusunuz birde fıyat nedır yer neresı

 • 02 Aralık 2019
  hekimoglugoruntuleme demiş ki;

  Merhaba , beyin emar çekimi hakkında fiyat bilgisi ve detaylı bilgi için iletişim numaralarımız 02126321059 ve 02126321060 , 05359214295

 • 03 Şubat 2020
  Kaan uyanık demiş ki;

  Bel bölgeden mr cektirecegim SGK yok fiyat ortalama nekadar bilginiz varmı nerden ogrenebilirim

 • 03 Şubat 2020
  hekimoglugoruntuleme demiş ki;

  Merhaba , bel bölgesi lomber mr çekimi hakkında fiyat bilgisi ve randevu için iletişim numaralarımız 02126321059 ve 02126321060 , 05359214295

 • 22 Şubat 2020
  Asli gezgec demiş ki;

  Merabalar Ben komple emar cektirmek istiyorum surekli bas donmem ‘ve halsizligim var hangi hastaneye gittiysem yok birsey diyorlar cektirebiliyormuyum pimple

 • 22 Şubat 2020
  hekimoglugoruntuleme demiş ki;

  merkezimizde tüm vücut mr tetkiki yapılmaktadır. tüm vücut emar çekimi hakkında randevu ve fiyat bilgisini 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlarımızdan alabilirsiniz.

 • 13 Haziran 2020
  Tazegul Pirliyeva demiş ki;

  Merhaba hocam.4 aydir sag ayagimda agri var 1 hafta once röntgen cektirdim kalca iltabi gozukyor dedi.Ilac verdi ama gecmiyor , günden güne moralim enerjim düşüyor. Emar cektirsem detayligozukermi ? Tedavi almak ıstiyorum

 • 14 Haziran 2020
  hekimoglugoruntuleme demiş ki;

  Merhaba kalça mr incelemesi ile kalça bölgesinde kemik ve yumuşak dokular hakkında detaylı bilgiler elde edilebilir .

Görüşlerinizi bildiriniz.