Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU
Bize Ulaşın: info@acikemar.com
Telefon: 0212 632 10 60

Multiparametrik Prostat MR mpMR

Üstün yumuşak doku kontrastı ile MR, yüksek çözünürlüklü pelvik imajlar sağlayabilmektedir. Günümüzde multiparametrik prostat MR (mpMR), klinik olarak anlamlı prostat kanserlerinin belirlenmesi ve hedefe yönelik biyopsinin yapılabilmesi için en umut verici görüntüleme yöntemi konumundadır. 

Multiparametrik prostat MR nedir ?

Prostat kanseri teşhisi konan hastalara farklı  tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Bu seçenekler şunlardır: radikal cerrahi, radyasyon tedavisi, hormonal tedavi ve aktif gözetim. Tedavi kararları, tümörün ne kadar agresif olduğuna ve tümörün prostat bezinin dışına yayılma olasılığına bağlı olarak belirlenir. 

Multiparametrik MR denklemi değiştirebilir. Ultra yüksek çözünürlüklü MR görüntüleme bez içindeki tümörün boyutunu gösterebilir ve bez dışına ve ayrıca pelvis içine yayılımı gösterebilir. Tedavi kararları, bu bilgiler sayesinde rahatlıkla verilebilmektedir.

Yüksek çözünürlüklü anatomik görüntüler, tümörü daha iyi lokalize etmek ve tümör agresifliğini göstermek için Difüzyon Görüntüleme ve Dinamik Kontrastlı Görüntüleme kullanan fonksiyonel bilgilerle birleştirilir. Bu kapsamlı Multiparametrik MR incelemesi  ile birleştirildiğinde, başka hiçbir çalışmanın sağlayamadığı bilgiler elde edilir. 

Multiparametrik prostat MR a ihtiyacım var mı ?

Prostat MR, aşağıdaki durumlarda özellikle yararlı olabilir:

PSA düzeyinin yükselmesi ve daha önce negatif biyopsisi olan hastalar. MR, tekrar  biyopsi yapılması gereken hastalarda prostat dokusu içerisindeki riskli bölgeleri tesbit ederek biopsinin verimini artırmaktadır. MR da herhangi bir lezyon tesbit edilmemesi kafa karışıklığın ortadan kaldırmaktadır.

Orta veya yüksek riskli prostat kanseri evrelemesi multiparametrik prostat emar gereklidir.  MR intrakapsüler ve ekstrakapsüler hastalık arasında ayrım yapabilir , lenf bezlerine ve seminal veziküllere yayılımı gösterebilir. Bu durumda multiparametrik prostat emar en iyi tedavi seçeneği hakkında bilinçli bir karar vermede yardımcı olabilir.

Füzyon biyopsisinden önce multiparametrik emar yapılabilir.  Prostat tanısındaki bir sonraki adım, MR ile tanımlanan lezyonların daha doğru hedeflenmiş biyopsilerini yapabilmek  için MR’ın transrektal ultrason ile kombinasyonunu kullanır. Füzyon biyopsisi klinik olarak önemli tümörler için prostat biyopsisinin doğruluğunu artırır. MR, bazı hastalarda gereksiz biyopsiden kaçınmaya yardımcı olabilir.

Radyasyon tedavisi  planlamasında kullanılır.  Radyasyonun etkilenen bölgeye hedeflenmesi önemlidir. MR, radyasyon onkoloğunun hasta için en uygun tedaviyi yönlendirmesine yardımcı olmak için net bir görüntü sağlar.

Multiparametrik prostat MR prostat kanseri olan hastaların izlenmesinde kullanılır. MR, düşük riskli prostat kanseri olan hastaları, hastalık ilerlemesi belirtileri açısından izleyebilir ve hangi hastaların tekrar biyopsi veya tedaviye ihtiyaç duyabileceğini belirleyebilir.

Multiparametrik prostat MR’ın prostat kanseri evrelemesinde ki rolu nedir ?

Prostat kanserinin bez kapsülünün dışına yayılıp yayılmadığını belirlemek evreleme ve tedavi planlaması için anahtardır. Tedavi seçeneklerinde fark dramatiktir. Kanser intrakapsüler ise, radyasyon terapisi, cerrahi veya aktif izlem  uygulanabilir seçeneklerdir. Bununla birlikte, kanser bez dışına yayıldıysa, tanım gereği tümör T3 veya T4’tür ve doktorlar daha agresif bir kombinasyon tedavisi düşünebilirler.

PSA, Ultrason, BT ve Kemik Taramaları intrakapsüler ve ekstrakapsüler prostat kanseri arasında ayrım yapmak  ve evreleme için oldukça sınırlıdır. Yüksek çözünürlüklü Multiparametrik MR , tedavi kararlarını yönlendirmek için en doğru evreleme bilgilerini sağlar.

Geleneksel 12 kadran TRUS  eşliğinde prostat biyopsisinin% 47’ye kadar yanlış negatif bir orana sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca birçok hastada örnek  tümörün en agresif alanınından alınamadığından dolayı biyopsi tanı koymada yetersiz kalabilmektedir. Multiparametrik MR , tedavi gerektiren yüksek riskli, agresif tümörleri tanımlamak için oldukça hassastır.

Araştırmalar, hedefe yönelik  biyopsilerin% 30 daha fazla yüksek riskli tümör tanımladığını ve aynı zamanda tedavi gerektirmeyen düşük dereceli, düşük riskli tümörlerin tespit edilmesini azaltabileceğini göstermiştir.

 

Soru ve yorumlarınızı bu alandan iletebilirsiniz (2)

  • 29 Mayıs 2020
    ibrahim doğan demiş ki;

    randevı

  • 29 Mayıs 2020
    hekimoglugoruntuleme demiş ki;

    Merhaba Multiparametrik prostat MR randevusu hakkında detaylı bilgiyi 02126321060 ve 05359214295 nolu telefonlarımızdan alabilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.