Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU
Bize Ulaşın: info@acikemar.com
Telefon: 0212 632 10 60

Lomber MR

lomber mr

Lomber MR / Bel emarı  nedir?

MR taraması, vücudunuzun görüntülerini oluşturmak için mıknatıs ve radyo dalgaları kullanır. İnceleme, doktorunuzun kemiklerinizin yanı sıra kaslar ve iç organlar gibi vücudunuzun yumuşak dokusunu da değerlendirmesini sağlar.

Yaşlandıkça, hepimizin  omurgalarında  “değişiklikler” gelişir. Çalışmalar, lomber MR yapılan tamamen ağrısız (asemptomatik) kişilerin yaklaşık %30’unda anormalliklerin tespit edildiğini göstermiştir. 60 yaşından sonra, insanların yaklaşık %90’ında en az bir “dejeneratif disk” vardır.

Bel ağrısı, en yaygın hastalıklardan biridir. Bel ve bacak ağrıları, kemik çıkıntısı veya disk hernisi gibi bir omurga probleminden kaynaklanabileceği gibi, kalça problemleri, pelvik problemler, böbrek problemleri, kas problemleri veya bilinmeyen sebeplerden de kaynaklanabilir. Sebep ne olursa olsun, hastaların büyük çoğunluğu sadece istirahat ile bu ağrılar kendiliğinden geçer.

Vücudunuzun herhangi bir yerine MR yapılabilir. Lomber MR, özellikle omurganızın bel bölümünü – bel ağrısı problemlerinin yaygın olarak ortaya çıktığı bölgeyi inceler.

Neden lomber MR yapılır?

Doktorunuz, omurganızla ilgili sorunları daha iyi teşhis veya tedavi etmek için lomber MR isteyebilir. Aşağıdaki  şikayetler varlığında  doktorunuz lomber MR isteyebilir:

Ateşe eşlik eden  sırt ağrısı , omurganızı etkileyen doğumsal kusurlar ,omurga travması , kalıcı veya şiddetli bel ağrısı, multpl skleroz, mesane ile ilgili sorunlar, beyin veya omurilik kanseri belirtileri, bacaklarınızda zayıflık, uyuşukluk veya diğer problemler, omurga cerrahisi planlanıyorsa da, doktorunuz lomber MR isteyebilir. 

MR taraması, röntgen , ultrason veya BT taramaları gibi diğer görüntüleme testlerinden farklı türde bir görüntü sağlar. Lomber omurganın MR ı kemikleri, diskleri, omuriliği ve sinirlerin geçtiği omur kemikleri arasındaki boşlukları gösterir.

Lomber MR taramasının riskleri var mıdır ?

Röntgen  veya BT taramasından farklı olarak, MR iyonlaştırıcı radyasyon kullanmaz. Özellikle hamile kadınlar ve büyümekte olan çocuklar için daha güvenli bir alternatif olarak kabul edilir. Bugüne kadar, taramada kullanılan radyo dalgaları ve mıknatısların belgelenmiş hiçbir yan etkisi olmamıştır.

Metal içeren implantları olan kişiler için riskler vardır. MR da kullanılan mıknatıslar, kalp pillerinde sorunlara neden olabilir veya vücudunuza yerleştirilen vidaların veya pimlerin kaymasına neden olabilir.

Lomber Omurganın Normal Anatomisi

Lomber MR raporunda listelenen anormalliklerden bahsetmeden önce normal anatomiyi anlamak önemlidir. Lomber omurga, birbiri üzerine dizilmiş ve beş diskle ayrılmış omur gövdesinden oluşur. Omur gövdeleri genellikle 1’den 5’e kadar sıralanır ve diskler yukarıdaki ve alttaki omur numarası ile  adlandırılır. Bu nedenle L4 ve L5 vertebra gövdeleri L4-5 diski ile ayrılır. Lomber omurganın hemen altında sakrum bulunur, bu nedenle en alttaki diske L5-S1 denir. 

Kemik ve disk kolonunun hemen arkasında, beyin omurilik sıvısı (BOS) adı verilen sıvıyı ve sinirleri   tutan kese bulunur. Omuriliğin kendisi T12-L1 seviyesinde biter, ancak sinirler lomber omurgada kauda ekina olarak devam eder. Her disk seviyesinde, bir sinir omurgadan çıkar ve bacağın belirli bir bölgesine gider. Omurganın arka tarafı, lamina ve spinöz çıkıntılar olarak  adlandırılan kemik yapılardan oluşur.

Sinirler bacağın belirli bölgelerine gider. L1 ve L2 sinirleri kasık bölgesine gitme eğilimindedir. L3 siniri uyluğun ön tarafına,  L4 siniri kaval kemiğine ve ayağa kadar uzanır. L5 siniri ayağın ucuna ve ayak başparmağına kadar uzanır.S1 siniri ayağın dışına ve altına uzanır.

Disk normalde 2 parçadan oluşur. Bunlar mikroskobiktir ve MR da tam olarak ayırt edilemez. Diskin merkezi yumuşak kısmı çekirdektir ve dış tabaka  fibroz bir halkadır. Normalde halka, çekirdeği merkezde tutar ve sinir kökleriyle temas yoktur.

lomber mr

Lomber Omurgadaki Sorunlar

Yaşlandıkça, omurgada doğal olarak değişiklikler meydana gelir. Diskler su içeriğini kaybetme (kuruma) eğilimindedir. Diskin halkası şişebilir, çıkıntı yapabilir veya fıtıklaşabilir. Kemiklerde kemik mahmuzları (osteofitler) gelişebilir. Ligamentum flavum kalınlaşabilir(hipertrofi). Faset eklemler genişleyebilir(hipertrofi). Omurlar birbiri üzerine kayabilir (subluksasyon veya spondilolistezis). Bu değişikliklerin sonucu sinirin omurgadan çıktığı yeri daraltabilir (foraminal stenoz). Bu değişiklikler omurgada sinirlerin bulunduğu kanalı daraltabilir (dar spinal kanal ). Bunların her biri olabilir ve herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Öte yandan, bu problemler sinirlere baskı yaparak ağrı, güçsüzlük ve/veya uyuşmaya neden olabilir. Lomber MR raporunda tanımlanabilecek, yaygın olarak meydana gelen bazı değişiklikler listelenmiştir.Bir kişinin hareket aralığının yaklaşık %60’ı L4-5 ve L5-S1’dedir.

Lomber Spondiloz 

Bu terim çok geniştir ve omurgadaki herhangi bir artriti tanımlamak için kullanılabilir.

Disk Kuruması/ “Dejenere Diskler”

Ayrıca “disk yüksekliği kaybı” olarak da adlandırılır. Disk kuruması, disklerin doğal “yaşlanmasını” tanımlayan spesifik olmayan bir terimdir. Gençken, disklerde çok fazla su bulunur. Yaşlandıkça, disk doğal olarak suyu kaybeder ve küçülür. Bu, “disk aralığının daralması” veya kemik değişikliklerine yol açabilir, bu her insanda görülür ve bu mutlaka bir belirtiye sebep olacak diye bir şartımız yoktur.

Bulging/ Protrüzyon / Herniasyon  / vb… terimler ne anlama geliyor ?

Bu terimler benzer kavramların varyasyonlarıdır. Diskin çevresindeki halka şeklindeki fibroz yapıdaki yırtıklar, halkanın bir veya daha fazla tabakasının bozulduğunu tanımlar. Ağrı özellikle bu durumla bağlantılı değildir. Bulging, tipik olarak  halkanın sinir kesesine doğru taşması anlamına gelir. Bulgingler son derece yaygındır ve nadiren herhangi bir ağrı veya semptoma neden olur. Birçok insanın omurgasında  birden fazla seviyede bulging bulunur. Protruzyon , diskin artık bir sinire basabileceği biraz daha ilerlemiş bir taşmadır. Herniasyonda ise artık çekirdeğin bir parçası diskten çıkmıştır ve bir sinire baskı yapabilir. Çeşitli disk problemleri arasında bel ağrısı gibi bir semptoma neden olma ihtimali en yüksek olan durum herniasyondur. 

Osteofitler, doğal yaşlanma ile ortaya çıkan kemik değişiklikleridir. Genellikle disk çıkıntıları gibi diğer bulgularla ilişkilidirler. Disklere bağlanan kemikli kenarlar, diskler şiştikçe büyüyebilir ve sinirleri sıkıştırabilir. Bulgingde olduğu gibi , bunlar çok yaygındır ve tipik olarak lomber omurgada semptomların bir nedeni değildir. Aslında, büyük osteofitler, omurgayı stabilize edebilir ve bir spinal seviyeyi sabitleyebilir.

Ligamentum flavum hipertrofisi

Ligamentum flavum, sinir kesesinin hemen arkasındaki bir dokudur. Yaşlandıkça, bu bağ büyüyebilir veya hipertrofi olabilir. Ne kadar büyüdüğüne bağlı olarak, sinirlere baskı yapabilir ve potansiyel olarak semptomlara neden olabilir. Genellikle, ligamentum hipertrofileri bulging  ile birlikte görülür.

Faset Hipertrofisi

Faset eklemler, omurganın hareket etmesine yardımcı olan arkadaki eklemlerdir. Yaşlandıkça, fasetler büyüyebilir ve sinirlere baskı yapabilir veya basmayabilir. Bu, bacaklarda veya sırtta ağrıya neden olabilir veya olmayabilir.

Spondilolistezis/ Subluksasyon

Omurların birbiri üzerinde kayması anlamına gelir. Omurganın her yerinde kemikler aynı hizada olmalıdır. Yaşlandıkça, kemikleri yerinde tutan bağlar gevşeyebilir ve kemiklerin kaymasına izin verebilir. Bu aynı zamanda doğuştan veya travmaya bağlı kırıktan da kaynaklanabilir. Her iki durumda da, bu durum semptomatik olabilir veya olmayabilir. Bazı durumlarda ameliyat faydalı olabilir.

Spinal kanalda darlık

Stenoz, bir alanın küçültüldüğü bir durumu ifade eder. Bu çok genel bir terimdir. Omurga içinde sinirlerin bulunduğu kanal daralabilir. Sinirlerin omurgadan çıktığı foramende stenoz olabilir. Bulgingden osteofite, ligamentum hipertrofisine, faset hipertrofisinden spondilolistezise kadar her şey spinal kanalda stenoza  veya foraminal stenoza neden olabilir. Bunun semptomlara neden olup olmadığı, darlığın derecesine ve darlığın sinirlere basıya  neden olup olmadığına bağlıdır. Şaşırtıcı bir şekilde, şiddetli kanal stenozu veya foraminal stenoz asemptomatik olabilir.

Belirtiler

Özetle, MR a bakarak hastanın semptomatik olup olmadığını anlayamayız. MR ı normal olan bir hastanın çok şiddetli ağrıları olabilir veya hatta güçsüzlük ve/veya uyuşukluk gösterebilir. Öte yandan, MR da  disk herniasyonu, hipertrofi veya spondilolistezisten kaynaklanan korkunç sinir sıkışması gösteren hastalar asemptomatik olabilir.

Lomber MR Fiyatları 2023

Lomber MR Fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Soru ve yorumlarınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

-

Görüşlerinizi bildiriniz.