Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU
Bize Ulaşın: info@acikemar.com
Telefon: 0212 632 10 60

BAĞLANTILAR

Bilgisayarlı Tomografi Nedir? BT çekimi nasıldır ?

Daha çok BT  olarak bilinen bilgisayarlı tomografi, geleneksel röntgenler gibi, vücudun içinden çok sayıda  görüntü veya resim üreten radyolojik bir tetkiktir.

BT çekimi sırasında oluşturulan kesitsel görüntüler çoklu düzlemlerde yeniden biçimlendirilebilir ve hatta üç boyutlu görüntüler bile oluşturabilir. Bu görüntüler bir bilgisayar monitöründe izlenebilir, filme basılabilir  veya bir CD veya DVD’ye aktarılabilir.

İç organların, kemiklerin, yumuşak doku ve kan damarlarının BT görüntüleri, geleneksel yumuşak ışınlardan, özellikle yumuşak dokulardan ve kan damarlarından daha fazla ayrıntı sağlar.

Vücudun bilgisayarlı tomografi taramalarını oluşturmak ve yorumlamak için özel ekipman ve uzmanlığı kullanan radyologlar , kanser, kardiyovasküler hastalıklar, bulaşıcı hastalıklar, apandisit, travma ve kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi sorunları daha kolay teşhis edebilirler . Devamı için tıklayın..

 

 

Rahim Filmi HSG Nasıl Çekilir ?

Uterus yani rahim içerisine enjekte edilen kontrast maddeden yararlanarak rahim içerisinin ve tüplerin görüntülenmesi tekniğine rahim filmi (HSG) denilmektedir. Önceden kadınların en çok korktuğu durumlardan birisi olan rahim filmi çekilmesi artık çok kolay bir şekilde kişinin normal yaşamına sekte vurmadan çekilebilmektedir. Devamı için tıklayınız..

 

4 Boyutlu Renkli Ultrason  Hamilelikte Kaçıncı Haftada Yapılır?

Gebelik dönemimden birçok anne adayının merak ettiği konulardan birisi şüphesiz ki ultrasondur. Bu noktada ultrason görüntüleri merak edilirken aynı zamanda bebeğin bedensel özellikleri de görüntülenir ve bebek hakkında birçok bilgiye bu sayede ulaşılabilir. Bu süreçte yapılan birçok ultrason yöntemi iki boyutlu ultrason olarak karşımıza çıkar. Bebeğin vücudun da herhangi bir bozukluğun olup olmadığı 2 boyutlu ultrason ile görüntülenmektedir. Bu sebeple hamilelik sürecinde yapılan ve yapılacak olan ultrason büyük bir önem arz eder. Devamı için tıklayınız..