HIZLI MENU
Bize Ulaşın: info@acikemar.com
Telefon: 0212 586 53 64

Açık Emar Nedir?

Açık Emar Nedir?

Emar manyetik rezonans kelimesinin baş harflerinin kısaltılmasıdır. Doğal dış ortam manyetik alanından soyutlanmış bir kafes içinde cihazın kendi manyetik alanına dışarıdan radyo frekans dalgası verilerek elde edilen bir görüntüleme sistemidir ve herhangi bir zararlı ışın kullanılmaz. Açık emar sistemi ise kapalı emar’a göre daha kolaydır.

3 tarafı açık olan cihazlar ile yapılan açık emar yönteminde öncelikle ilgili vücut bölgesinin detaylı görüntülenmesine olanak sağlarken aynı zamanda hızlı sonuç vermesi ve hasta için bu sürecin ağrısız ve kolay geçmesi sebebiyle hekimler tarafından sıkça tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir. Kapalı emar’a da 20-45 dakika hareketsiz kalınması gerekir buda hasta için huzursuz bir ortam oluşturur. Açık emar da ise hasta daha sakin ve rahattır. Standart ölçüler deki emar cihazlarına sığmayan hastalar için açık emar cihazları tercih edilir ve kapalı cihazlara oranla daha az gürültü yaratırlar. Hasta yakını emar çekilirken hastanın yanında durabilir ve ona destek olabilir. Kapalı emar da hasta ortamın karanlık, gürültülü ve basık olması sebebiyle korkabilir ve hareket etmemesi gerekirken, uzuvlarını oynatabilir ve ölçümün yanlış sonuç vermesine sebep olabilir. Açık emar da hasta refakatçısıyla konuşabilir, can sıkıntısını gidermek amacıyla müzik dinleyebilir, kitap gazete okuyabilir. 7 yaşıının altındaki çocuklarda kapalı emar daha zor olacağından dolayı açık emar her zaman tercih edilir. Tansiyon hastaları, kalp hastaları, astımlı kişiler ve kapalı alan fobisi olan insanlar için kolaylıkla sonuç veren bir tıbbi görüntüleme yöntemidir.

Kapalı emar’a göre daha uygun kullanım şartlarına sahip olan açık emar yöntemi henüz ülkemizde yeni bir teknoloji olduğundan dolayı yaygın bir kullanıma sahip değildir.

Yorumlar (Henüz yorum yapılmamış)

Henüz yorum yapılmamış

Görüşlerinizi bildiriniz.