Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU
Bize Ulaşın: info@acikemar.com
Telefon: 0212 632 10 60

Beyin MR hakkında bilinmesi gerekenler 

beyin mr fiyatları

Hiç kimse beyin MR’ı çektirmesi gerektiğini duymak istemez. Doktorunuz bir baş veya beyin MRG istediyse, birçok farklı nedenden dolayı gergin olduğunuzu anlıyoruz. Bir MR makinesi korkutucu görünse de korkacak bir şey yok. MR çekimi ağrısız, güvenli ve yaygın bir prosedürdür. Örneğin, Uluslararası Tıpta Manyetik Rezonans Derneği’ne göre,  her yıl yaklaşık 10 milyon hasta  MR çekimi yaptırıyor.

MR’lar hakkında bazı sorularınız ve endişeleriniz olabilir. Endişelerinizi yatıştırmayı ve aradığınız cevapları sağlamayı umuyoruz. Bu yazıda, mümkün olduğunca az stresle hayat kurtaran bir teşhis aracı hazırlamanıza ve bundan yararlanmanıza yardımcı olacak beyin MRG’si hakkında bilmeniz gereken her şeyi keşfedeceğiz.

Beyin MR  nedir?

Kranial MRG, beyninizin ve çevredeki dokuların ayrıntılı resimlerini oluşturan, invaziv olmayan bir görüntüleme testidir. MR, doktorunuzun ameliyat yapmak zorunda kalmadan hastalıkları veya yaralanmaları kontrol etmek için beyninizin içini görmesini sağlar. Doktorunuz tanı koymak ve durumunuz için en iyi tedaviyi önermek için görüntüleri kullanabilir.

Beyin MR Çekimi Nasıl Yapılır ?

MR, beyninizin görüntülerini çekmek için güçlü mıknatıslar, radyo dalgaları ve bir bilgisayar kullanır. MR görüntüleri,  diğer tanısal görüntüleme biçimlerinden daha net ve daha kesindir. BT taramaları ve röntgenlerin aksine, MR radyasyon kullanmaz.

Vücudunuz bir MR tarayıcısına yerleştirildiğinde,  hidrojen protonlarınızın yeniden hizalanmasına neden olan güçlü bir manyetik alana girer. Bu,  vücudunuzun dokularında kimyasal değişikliklere neden olmaz. Protonlar orijinal hizalarına geri dönerken enerji yayarlar. MR makinesi, resimler oluşturmak için bu enerjiyi yakalar. Radyo dalgaları, daha sonra MR görüntülerini işleyen bir bilgisayara bir sinyal iletir.

MR, yumuşak dokuların net görüntülemeyi sağladığından, beyin rahatsızlıklarını teşhis etmek için güvenilir bir araçtır. Yumuşak dokular vücuttaki  kasları , yağları, kan damarlarını, sinirleri ve diğer dokuları ifade eder. İnsan beyni  neredeyse yüzde 60 yağ  ve yüzde 75 sudan oluşuyor. Beyin dokusu da  yaklaşık 100 milyar sinir hücresinden oluşur. MR, günümüzde beyin taramaları için en hassas görüntüleme testidir.

Beyin MR niçin yapılır ?

Doktorunuz, belirtilerinize neyin neden olduğunu görebilmek için beyninizin yapılarını değerlendirmek amacıylar MR isteyebilir. MR, doktorunuzun çeşitli sağlık durumlarını erken teşhis etmesine yardımcı olacaktır. Doktorunuzun aşağıdakilerden herhangi birini kontrol edebilmesi için bir Kranial MR çekimi yaptırabilirsiniz:

Enfeksiyonlar,  inme , beyİn tümörü, multipl skleroz, beyinde kanama , göz veya iç kulak bozuklukları, hipofiz bezi bozuklukları, kan pıhtıları, beyin kan damarlarının anevrizması veya şişmesi, gelişimsel anormallikler, omurilik yaralanmaları, kistler, ödem, enflamasyon, hormonal bozukluklar, hidrosefali veya beyinde sıvı birikmesi.

Doktorunuz aşağıdaki semptomların nedenini belirlemek için bir MR isteyebilir:

Görme problemleri, baş dönmesi, epileptik nöbetler, kronik baş ağrıları, kas güçsüzlüğü, kaslarda uyuşma veya karıncalanma, davranış veya düşüncede değişiklik, işitme kaybı, konuşma zorlukları.

Beyin MR’ı Neleri Gösterir ?

Doktorunuz MR görüntülerine bakarak,  beyindeki atardamarlar ve toplardamarlarla ilgili anormallikleri belirlemeye yardımcı olabilecek kan akışının ve  beyni çevreleyen sıvıların ayrıntılarını görebilir.

Beyin MR çekimi ayrıca beyin lezyonlarını da gösterir. Bir beyin lezyonu,  normal beyin dokularına benzemeyen koyu veya açık renkli bir nokta olarak görünür. Beyin lezyonları, multipl skleroz nedeniyle veya bir enfeksiyon veya bir tümörün sonucu olabilir.

Genel olarak beyin MR, doktorunuzun aşağıdaki beyin yapılarında kan akışını ve doku sağlığını incelemesini sağlayacaktır.

Serebrum: Beyin  , hareket, vücut ısısı, dokunma, görme, işitme, akıl yürütme, duygular ve öğrenmeyi içeren beynin ön kısmıdır.

Beyin sapı: Beyin  sapı beynin ortasıdır. Bu bölge göz ve ağız hareketlerini, duyusal mesajları, açlığı, bilinci, kalp fonksiyonunu ve istemsiz kas hareketlerini içerir.

Beyincik : Beyincik, istemli kas hareketlerini koordine eden ve duruş ve dengeyi korumanıza yardımcı olan beynin arka kısmıdır.

Genel olarak, MR doktorunuza vücudunuzun en karmaşık organının net ve eksiksiz bir görüntüsünü verecektir.

Kranial MR Çekimine Nasıl Hazırlanılır ?

Kranial MR çekimine hazırlanmak için çok fazla şey yapmanız gerekmez. Her zamanki gibi yiyip içebilir ve ilaçlarınızı alabilirsiniz. Bununla birlikte, doktorunuz karın bölgeniz gibi vücudunuzun diğer bölümleri için bir tarama istediyse  , testten dört ila altı saat önce yeme içmeyi durdurmanızı isteyebilir.

MR makinesi esasen bir mıknatıs olduğundan, metallerle etkileşime girerek bulanık bir görüntü oluşturabilir. Bu nedenle randevunuzdan önce metal eşyaları evde bırakmanız veya tarama odasına girmeden önce çıkarmanız yardımcı olur. Vücudunuzdan ve ceplerinizden aşağıdaki eşyaları çıkararak taramanıza önceden hazırlanabilirsiniz:

Vücut piercingi, kalemler, takı, işitme cihazları, saç tokaları, fermuarlar veya herhangi bir metal giysi tutturucusu, çıkarılabilir dişler.

Ayrıca metal parçacıklar içerebileceğinden makyaj, oje, saç ürünleri, güneş kremi ve ter önleyici maddeler kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Gözlük takıyorsanız, tarama zamanı geldiğinde çıkarmanız gerekecektir.

Beyin MRG için randevunuzu planlamadan önce, aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz tıbbi personeli bilgilendirdiğinizden emin olun.

Böbrek hastalığı:  Böbrek yetmezliği, böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı öykünüz varsa,  MR taramasının doğruluğunu artırmaya yardımcı olan intravenöz bir kontrast madde alamayabilirsiniz. 

Hamilelik

Kontrast madde ile fetüse zarar verme riskinin artması arasında bir bağlantı vardır. Bu nedenle doktorlar, kadınların hamilelik sırasında gerekli olmadıkça hiçbir zaman kontrastlı  MR çektirmelerini önermemektedir.

Klostrofobi:  Klostrofobi, kapalı alan korkusudur. Klostrofobi yaşıyorsanız, test için anti-anksiyete ilaçları almak konusunda doktorunuzla konuşabilirsiniz. Birçok insan, MR zamanı geldiğinde klostrofobi konusunda endişelenir. Sağlık personeli, MRG’lerin kaygı veya klostrofobisi olan bireyler için korkutucu görünebileceğini anlıyor, ancak tüm deneyim boyunca sakin kalmanıza yardımcı olmak için oradalar.

Bazı öğeler MR sırasında risk oluşturabilir. MRG’nizi almadan önce doktorunuzun ve tıbbi personelinizin aşağıdaki maddelerden herhangi birini bildiğinden emin olun:

Beyin anevrizması klipsleri, metal plakalar veya herhangi bir metal implant , yapay kalp kapakçığı, kalp pili, iç kulak implantları, yapay eklemler, kan damarı stent, vücuttaki metal parçaları, her türlü implante edilebilir pompa, kurşun yarası

Ayrıca, 30 ila 60 dakika boyunca uzanamayacak durumdaysanız veya geçmişte bir kontrast maddeye karşı tıbbi tedavi gerektiren alerjik bir reaksiyon geçirdiyseniz , doktorunuza bildirin  Son olarak, dövmelerin mürekkepteki metal izleri nedeniyle test sırasında rahatsızlığa neden olabileceğini bilin.

Beyin MR çekimine  hazırlanmakla ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, önceden doktorunuzla veya MR tesisinizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Beyin MR Çekimi Nasıl Yapılır ?

İşlemin nasıl yapılacağını bilmek, MR’ınızla ilgili endişelerinizi yatıştırmaya yardımcı olabilir. MR çekimiyle ilgili standart adımlar.

Metal Malzemeleri Çıkarın

İlk olarak, radyoloji teknikeri, herhangi bir metal malzemeyi çıkarmanızı isteyecektir. MR merkezine gelirken metal içermeyen rahat giysiler giyebilirsiniz.

Tarama Odasına Girin

MR personeli, sizi MR tarayıcısının bulunduğu özel bir odaya yönlendirecektir. MR makinesi, her iki ucunda da açıklıkları olan dev bir tüpe benziyor. Geçmişte bir MR çekimi yaptırdıysanız, dar bir tüp bekliyor olabilirsiniz. Daha yeni makineler daha büyüktür ve daha fazla alan sağlar, bu da klostrofobiyi hafifletmeye yardımcı olabilir.

MR Masasına Uzanın

Tüpün içine kayan bir masaya uzanmanız istenecektir. Hekimoğlu Emar  görüntülemede, klostrofobiniz varsa en iyisi olabilecek açık MR tercih edebilirsiniz.

Radyoloji teknikeri , başınızı doğru pozisyonda tutmanıza yardımcı olacak bir yastık veya köpük blok yerleştirecektir. Üşüyorsanız, teknisyen sizi daha rahat ettirmek üzerinize çarşaf örtebilir.

Kontrast madde kullanımı

Doktorunuzun talimatına bağlı olarak, resimleri daha net hale getirmek için işleminizden önce bir kontrast madde enjeksiyonu yapılabilir. Enjeksiyondan sonra birkaç dakika ağzınızda kızarma hissi veya metalik bir tat hissedebilirsiniz. Kontrast maddeleri nadiren alerjik reaksiyonlara neden olur.

MR  Gürültüsü

MR’lar yüksek sesler üretir. Makineden gelen yüksek sesle çarpma, vurma ve tıklama sesleri duyacaksınız. Bu sesler normaldir ve endişelenecek bir şey yoktur.

Hareketsiz Kalın

Yapmanız gereken en önemli şey, görüntülerin net ve doğru olmasını sağlamak için muayene boyunca hareketsiz kalmaktır. Hareketsiz kalmakta zorlanıyorsanız veya bu konuda gergin hissediyorsanız, rahatlamanıza yardımcı olacak bir ilaç isteyebilirsiniz.

Radyoloji teknikeri, tarayıcıyı kontrol etmek için başka bir odada olacak, ancak sizi her zaman bir pencereden görebilecek. Radyoloji teknikeri ayrıca, tarayıcıdaki hoparlörlerden duyacağınız test boyunca talimatlar sağlayacaktır.

Teknisyeniniz, teste bağlı olarak, sınav sırasında birkaç saniye nefesinizi tutmanızı isteyebilir.

Herhangi bir zamanda endişeli hissederseniz veya testi durdurmak isterseniz, makinedeki bir çağrı düğmesine basabilir ve dahili telefon aracılığıyla personelle konuşabilirsiniz.

Radyoloji teknikeri, mümkün olduğunca rahat olduğunuzdan emin olmak için her adımda size rehberlik edecektir. Kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olması için eşinizden veya bir aile üyenizden odada sizinle birlikte olmasını isteyebilirsiniz.

Taramadan sonra, teknoloji uzmanı IV kanülü çıkaracak ve masadan kalkmanıza yardımcı olacaktır. Baş dönmesini önlemek için masadan yavaşça kalkın. Sakinleştirici aldıysanız, etkisi geçene kadar dinlenmeniz gerekebilir ve sizi eve bırakacak birini bulmalısınız.

Beyin MR Çekimi Ne Kadar Sürer?

MR tipik olarak  15 ila 20 dakika sürer. Kontrast söz konusuysa muayene daha uzun sürebilir. Personel, vardığınızda incelemenin ne kadar süreceğini size bildirecektir.

Kranial MR Çekiminden Sonra Ne Olur?

Rutininize devam ederken,  radyolog, MR beyin tarama sonuçlarınızı inceleyecek incelemenin ne kadar süreceğini personele sorabilirsiniz.

Beyin MRG yaptırmak göz korkutucu görünebilir, ancak rahat ve emin ellerde hissetmenize yardımcı olmak için buradayız. Hekimoğlu Emar , ilgili ve şefkatli personelimiz, doğru görüntüler üretirken deneyiminizi olabildiğince konforlu ve kullanışlı hale getirmek istiyor. Doktorlarınızın tedaviye hızlı bir şekilde başlayabilmesi için hızlı geri dönüş sağlıyoruz. Randevu aldığınız andan itibaren ihtiyaçlarınızı karşılamaya ve olumlu, endişesiz bir deneyim yaşamanızı sağlamaya çalışıyoruz. MR planlamak için lütfen   bugün ofislerimizden biriyle iletişime geçin.

Soru ve yorumlarınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

-

Görüşlerinizi bildiriniz.