HIZLI MENU
Bize Ulaşın: info@acikemar.com
Telefon: 0212 632 10 60

MR Manyetik Rezonans nedir ve MR çekimi nasıldır?

Manyetik rezonans görüntüleme veya MR , x-ışınlarına veya “iyonlaştırıcı” radyasyona ihtiyaç duymadan vücuttaki organların ve dokuların ayrıntılı görüntülerini elde etmenin bir yoludur.   MR ,   hızla değişen manyetik alanları kullanarak  normal ve anormal dokuyu birbirinden ayıran  görüntüler oluşturur.

MR çekimi  için hasta MR tarayıcısının içine yerleştirilir. Güçlü manyetik alan, çoğu vücut dokusunda var olan proton denilen atomik parçacıkları hizalar. Uygulanan radyo dalgaları daha sonra bu protonların, MR tarayıcı içindeki bir alıcı tarafından toplanan sinyalleri üretir.

MR  incelemesinde ağrı olmaz ve elektromanyetik alanlar hiçbir şekilde bilinen bir doku hasarı oluşturmaz. MR tarayıcı, işlem sırasında zaman zaman yüksek sesle dokunma, çarpma veya başka sesler çıkartabilir.  Bu seslerin hiçbir zararı yoktur ve sizi endişelendirmesin.  MR teknisyeni tarafından inceleme sırasında sürekli  izlenirsiniz ve   iletişim kurabilirsiniz.

MR çekimi ne için kullanılır?

MR , vücudun birçok yerinde çok sayıda  problemi veya anormal durumu teşhis etmek için tercih edilen prosedürdür. Genel olarak, MR , sağlıklı ve sağlıksız dokular arasında farklılıkları gösterebilen görüntüler üretir. Doktorlar beyni, omurgayı, eklemleri (örn. Diz, omuz, kalça, bilek ve ayak bileği), karın, pelvik bölge, meme, kan damarları, kalp ve diğer vücut kısımlarını incelemek için MR kullanır.

MR ne kadar güvenli?

MR sisteminin güçlü manyetik alanı metal içeren  cisimleri çeker , ani ve büyük bir kuvvetle hareket etmelerine neden olabilir. Bu nedenle metal içeren cisimlerin MR sistem alanına getirilmemesine büyük özen gösterilir.  İşitme cihazları, saatler, takılar, cep telefonları ve metalik ipliği veya tutturucuları olan giyim eşyaları dahil   tüm metalik eşyaları çıkarmanız çok önemlidir. Ek olarak, MR  incelemesine tabi tutulan vücudun bölgesinde bulunan makyaj, oje veya metalik parçacıklar içerebilecek diğer kozmetikler çıkarılmalıdır.

MR sisteminin güçlü manyetik alanı, belirli anevrizma klipsleri veya belirli ilaç pompaları gibi vücuttaki demir içeren herhangi bir nesneyi de çeker.  Bazı olağan dışı durumlarda, kabul edilemez bir implant veya cihazın varlığı nedeniyle MR çekiminin  iptal edilmesi gerekebilir. Örneğin, bir metal içeren anevrizma klipsi varsa MR çekimi yapılmayacaktır, çünkü klipsin hareket etmesi ve hastaya ciddi zarar verme riski vardır.   Bu nedenle, MR teknisyenine sahip olabileceğiniz herhangi bir implant veya diğer nesneler  hakkında bilgi vermek çok önemlidir.

MR sisteminin manyetik alanı, harici bir işitme cihazına zarar verebilir veya kalp pilinin, elektrik stimülatörünün veya nörostimülatörün arızalanmasına veya yaralanmaya neden olabilir. Vücudunuzda bir kurşun veya başka bir metalik fragman varsa, pozisyonunu değiştirmesi ve muhtemelen yaralanmaya neden olma riski vardır.

Ek olarak, metalik bir implant veya başka bir nesne sinyal kaybına neden olabilir veya MR görüntülerini bozabilir.

Bazı MR incelemelerinde, MR görüntülerinde görülen bilgilerin iyileştirilmesine yardımcı olmak için   kontrast madde  damar yolundan  enjekte edilebilir. Röntgen muayenesinde veya bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarında kullanılan kontrast malzemelerin aksine, MR kontrastları  iyot içermez ve bu nedenle nadiren alerjik reaksiyona veya başka bir soruna neden olur.

MR  çekimine  nasıl hazırlanmalıyım?

MR sistem odasına girmeden önce, size   implant veya cihazların varlığına ilişkin sorular sorulacak   ve tüm metal nesnelerin   çıkarılması istenecektir. Sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen bunları MR incelemesinden önce MR teknisyeni   ile görüşün.

MR incelemesi sırasında sağlık tehlikesi oluşturabilecek veya başka bir problem yaratabilecek maddeler şunlardır:

 • Bazı kalp pilleri veya implante edilebilir kardiyoverter defibrilatörleri
 • İntrakraniyal anevrizmaların kanamasını önlemek için yerleştirilmiş ferromanyetik metalik vasküler klipsler
 • Bazı implante veya harici ilaç pompaları
 • Bazı koklear (iç kulak) implantlar
 • Bazı nörostimülasyon sistemleri
 • Metalik bileşenlere sahip kateterler
 • Bir mermi, şarapnel veya başka bir metalik parça

MR sistem odasına girmeden önce hastalar ve bireyler tarafından çıkarılması gereken ürünler:

 • Çanta, cüzdan, para klipsi, kredi kartları, manyetik şeritli kartlar
 • Cep telefonu gibi elektronik cihazlar
 • İşitme cihazları
 • Metal takılar, saatler
 • Kalemler, ataç, anahtarlar, madeni paralar
 • Saç tokaları
 • Kemer tokaları, emniyet pimleri
 • Metalik elyaf veya iplik, metal fermuar, düğme, çıtçıt, kancalı herhangi bir giysi

Taranan alana yakınsa görüntü kalitesine müdahale edebilecek nesneler şunlardır:

 • Metalik spinal çubuk
 • Kemiği veya eklemi onarmak için kullanılan plakalar, pimler, vidalar veya metal ağlar
 • Eklem protezi
 • Vücut delme veya vücut modifikasyonu için kullanılan metalik takılar
 • Bazı dövmeler veya dövmeli eyeliner
 • Makyaj, oje veya metal içeren diğer kozmetik
 • Diş dolguları (genellikle manyetik alandan etkilenmezken, bunlar yüz alanı veya beynin görüntülerini bozabilir; ortodontik diş telleri ve tutucular için de geçerlidir)

Kaygı ya da klostrofobi sorunu

MR  muayenesinden geçen bazı hastalar kapalı alan korkusu  hissedebilir.  Günümüzde birçok hasta, bizim merkezimizde  de bulunan “açık”   tasarıma sahip olan yeni tarayıcılardan birinde incelendiğinde bu sorunu önlenir.  Hastalar uygun şekilde hazırlanır ve ne bekleyeceğini bilirse, muayeneyi tamamlamak her zaman mümkündür.

Gebelik ve MR

Hamileyseniz veya hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, MR  incelemesinden önce yapılan tarama prosedürü sırasında MR teknisyenine  bilgi vermelisiniz. Genel olarak, hamile hastalarda MR  kullanma riski yoktur. Bununla birlikte, MR  hamile hastalarda sadece çok önemli sorunları veya şüpheli anormallikleri ele almak için kullanılmaktadır. Her durumda, MR fetüs için röntgen veya bilgisayarlı tomografi (BT) ile görüntülemekten daha güvenlidir.

Emzirme ve MRG

Eğer bir MR kontrast maddesi almanız gerekirse, planlanmış bir MR  çalışması sırasında emziriyorsanız radyoloğunuzu bilgilendirmelisiniz. Bu şartlar altında bir seçenek, çalışmadan önce anne sütünün sağılıp , enjekte edilen kontrast madde vücuttan temizlenene kadar kullanılmasıdır. Kontrast maddenin vücuttan atılması  tipik olarak yaklaşık 24 saat sürer.

 

 

 

 

Yorumlar (4)

 • 09 Mart 2019
  İlhan kok demiş ki;

  Komple mr fiyatı ne kadar

 • 19 Mart 2019
  hekimoglugoruntuleme demiş ki;

  Merhaba , sanırım tüm vücut emar çektirmek istiyorsunuz. Fiyat bilgisi ve randevu için 0 212 632 10 60 no lu telefondan iletişime geçebilirsiniz.

 • 03 Nisan 2019
  Dilek Çakır demiş ki;

  Benim iki kalcamda da protez var ben MR cektirebilirmiyim

 • 03 Nisan 2019
  hekimoglugoruntuleme demiş ki;

  Proteziniz MR uyumlu ise MR çektirebilirsiniz.

Görüşlerinizi bildiriniz.