Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
HIZLI MENU
Bize Ulaşın: info@acikemar.com
Telefon: 0212 632 10 60

MR Enterografi

mr enterografi nedir

Manyetik Rezonans Enterografi Nedir?

Manyetik rezonans enterografi veya MR enterografi, özellikle ince bağırsağınızdaki sorunları teşhis etmek için kullanılan ağrısız bir görüntüleme yöntemidir. Bu inceleme, güçlü bir manyetik alan kullanarak organlarınızın ayrıntılı görüntülerini oluşturan bir görüntüleme biçimi olan özel bir manyetik rezonans görüntüleme (MRI) türüdür.

MR enterografi çekimi niçin yapılır ?

MR enterografi ile ince bağırsağınızın çok detaylı görüntüleri alınabilir. Bu inceleme ince bağırsak sorunlarını bulmak, hastalıkları teşhis etmek  ve tedaviyi izlemeye yardımcı olabilir.

Prosedür, güçlü bir manyetik alan üretmek için güçlü mıknatıslar kullanan bir MR makinesinde yapılır.

MR enterografi, görüntülerin kalitesini iyileştirmeye yardımcı olan bir sıvı olan kontrast madde ile gerçekleştirilir. Kontrast madde damardan verilir. 

Bu test, vücuda zarar verebilecek bir enerji türü olan radyasyonu içermez. Bu nedenle, prosedür sık ​​görüntüleme yapılması gereken bireyleri değerlendirmek için kullanılabilir.

MR enterografinin kullanılması, X-ışınları ve bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları gibi diğer tıbbi görüntüleme testlerinde yayılan radyasyona maruz kalmanın azaltılmasına yardımcı olabilir. 

MR Enterografi ile Teşhis

Doktorunuz, ince bağırsağı etkileyen hastalıkları teşhis etmek için MR enterografiyi kullanır.

MR enterografi ile tesbit edilebilenler: 

Kızarıklığa, şişmeye ve ağrıya neden olabilen iltihaplanma, iç kanama, apse , bağırsaktaki perforasyon, bağırsak tıkanıklıkları , İnce bağırsak polipleri veya kanserli olmayan anormal doku büyümesi kümeleri , kanserli olabilen tümörler veya anormal doku büyümesi.

MR enterografi , belirli tedavilerin izlenmesi ve herhangi bir komplikasyonu tespit etmek için de kullanılabilir. 

MR Enterografinin Sınırlamaları

BT taraması veya röntgenden farklı olarak, MR enterografi:

Görüntü oluşturmak için bir radyasyon türü olan X-ışınlarını kullanmaz.

Diğer testlerde kullanılan iyot bazlı olanlara kıyasla alerjik reaksiyona neden olma olasılığı daha düşük olan bir kontrast madde kullanır.

Anormal ve normal doku farklılıklarını daha net gösterir.

Çekimi BT enterografiye göre uzun sürer (sadece birkaç dakikaya kıyasla 30 ila 45 dakika) 

MR enterografinin sınırlamalarından biri, hareketin görüntü kalitesini etkileyebilmesidir. En iyi görüntüleri elde etmek için işlem sırasında hareketsiz kalmalı ve nefes tutma talimatlarını izlemelisiniz. 

Endişeli hissediyorsanız, işlem yapılırken hareketsiz kalmanız zor olabilir. Sağlık uzmanınız, MR enterografiden önce sakin ve rahat hissetmenize yardımcı olan bir sakinleştirici ilaç almanızı önerebilir.

MR enterografinin bir diğer sınırlaması, MR makinelerinin farklı ağırlık ve boyut kapasitelerine sahip olmasıdır. Bu, bazı kişilerin belirli MR makinelerini kullanamayacağı anlamına gelir. 

MR Enterografi Kontrendikasyonları

MR enterografi güçlü bir manyetik alan kullanır, bu nedenle vücudunuzda herhangi bir cihaz, implant veya metal olup olmadığını veya geçmişte metalle çalışıp çalışmadığınızı sağlık ekibinize bildirmeniz çok önemlidir. Manyetik alan bazı tıbbi cihazların arızalanmasına neden olabilir.

Belirli implantlara sahip kişiler bu prosedürü uygulayamaz, bu nedenle bu testin sizin için güvenliği hakkında sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun.

MR enterografi yaptırmadan önce akılda tutulması gereken birkaç şey vardır: 

Diğer sağlık koşullarının yanı sıra böbrek hastalığı veya böbrek hasarı geçmişiniz varsa bunu teknikere  söylemeniz önemlidir.

Son zamanlarda ameliyat veya tıbbi tedavi geçirdiyseniz, teknikere bildirin. 

Kontrast madde verildiğinde küçük bir alerjik reaksiyon riski vardır. Belirtiler geliştirirseniz hemen sağlık ekibinize bildirin.

Vücudunuzda herhangi bir metal nesne varsa mutlaka sağlık ekibinize bildirin.

Hamile bireylerin, özellikle ilk trimesterde, önlem olarak herhangi bir MR incelemesinden kaçınmaları önerilir.

Böbrek fonksiyonu zayıf olanlar nefrojenik sistemik fibroz riski ile karşı karşıyadır.Bu komplikasyona kontrast madde neden olur. 

MR enterografi yapılmaması gereken durumlar

koklear implant veya işitmeye yardımcı olan küçük bir cihaz varsa, beyin anevrizmasına kan akışını durdurmaya yardımcı olan belirli klips türleri veya bir kan damarında anevrizma varsa.

Kan damarlarının içine yerleştirilen stentler, neredeyse tüm kardiyak defibrilatörler ve kalp pilleri veya kalp atışını düzenlemeye yardımcı olan cihazlar varsa.

MR enterografi çekiminden  önce

Testten önce, sağlık uzmanınızın mevcut ve geçmiş koşullar, alerjiler ve metalle çalışma geçmişiniz dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi bildiğinden emin olun. Son ameliyatların yanı sıra herhangi bir tıbbi cihaz ve implant hakkında da bilgi sahibi olmalıdırlar. Ayrıca hamile olup olmadığınızı veya hamile olabileceğinizi de onlara bildirmelisiniz.

Klostrofobiniz varsa veya kapalı alan korkusu veya kaygı durumunda, sağlık uzmanınız MR enterografinizden önce size bir yatıştırıcı reçetesi verebilir.

İşlemden önce düzenli ilaçlarınızı veya takviyelerinizi almayı bırakmanız gerekip gerekmediği

İncelemeden önce yemeyi ve içmeyi ne zaman bırakmalısınız veya belirli yiyeceklerden kaçınmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sormalısınız.

MR enterografi yaklaşık 45 dakika sürer. 

MR enterografisi genellikle hastanelerde veya görüntüleme merkezlerinde yapılır. 

MR ünitesi, dairesel bir mıknatısla çevrili büyük, silindir şeklinde bir tüptür. Muayene sırasında, mıknatısın ortasına kayan hareketli bir muayene masasında yatacaksınız.

MR enterografi için nasıl hazırlanırım

MR enterografi yaptırırken rahat kıyafetler giyin ve takılarınızı evde bırakın. Randevunuza vardığınızda, bir hastane önlüğü giymeniz ve eşyalarınızı kilitlemeniz istenecektir.

MR enterografiden önce yeme ve içme ile ilgili talimatlar tesisler arasında değişiklik gösterme eğilimindedir, bu nedenle size verilen talimatları dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Aksi söylenmedikçe, normal ilaçlarınızı her zamanki gibi almaya devam edin.

Tıbbi bir cihazınız veya implantınız varsa, MR enterografi yaptırmadan önce sağlık uzmanınıza göstermek için bununla ilgili tüm bilgileri yanınızda getirin.

Size sıvı vermek için elinizde veya kolunuzdaki bir damara bir iğne yerleştirilecektir. Belirli aralıklarla oral kontrastlı bir içecek içmeniz istenebilir. Yerleştirilen iğne yoluyla bir kontrast maddesi de verilebilir. Kontrast kan dolaşımınıza girdiğinde soğuk bir his yaşayabilirsiniz. Ayrıca ağzınızda metalik bir tat da olabilir. 

Tarayıcının içine ve dışına kayan bir masada sırt üstü yatacaksınız. Bazı durumlarda, doğru pozisyonda kalmanıza yardımcı olmak için kayışlar kullanılabilir. Teknisyen başınızın altına bir yastık ve dizlerinizin altına bir yastık koyabilir.

MR enterografi çekimi nasıl yapılır ?

Muayene sırasında MR ünitesine yerleştirileceksiniz. 

İnceleme sırasında iki set görüntü çekilebilir. Bu görüntüler ince bağırsağınızın farklı kısımlarını ve çevresindeki dokuları gösterir.

Vücudunuzun taranan bölgesinde biraz sıcaklık hissedebilirsiniz. Bu his normaldir, ancak sizi rahatsız ederse teknisyeninize bildirin.

İnceleme sırasında teknoloji uzmanınız sizden belirli noktalarda nefesinizi tutmanızı isteyebilir. Bu, elde edilen görüntülerin kalitesini artırmaya yardımcı olur. 

MR enterografi sırasında odada yalnız olmanıza rağmen, istediğiniz zaman teknoloji uzmanıyla konuşabilirsiniz.

MR enterografi çekimi sonrası

Test tamamlandıktan sonra, sağlık ekibiniz ek görüntü gerekip gerekmediğini belirleyene kadar birkaç dakika beklemeniz gerekebilir.

Tüm görüntüler tamamlandıktan sonra muayene masası MR tüpünden dışarı kayar. Bu sırada iğneler çıkarılacaktır. Hemen eve gidebilirsiniz.

MR enterografi yapıldıktan sonra insanların birkaç saat boyunca biraz tok veya biraz mide bulantısı hissetmesi normaldir. Bazı insanlar biraz kramp veya ishal yaşayabilir . Bu semptomlar ertesi gün geçmezse veya şiddetliyse, doktorunuza danışın. 

MR enterografi ile ilişkili muayene sonrası diyet kısıtlamaları yoktur. İşlem sonrasında normal yeme içme rutininize devam edebilirsiniz.

 

Soru ve yorumlarınızı bu alandan iletebilirsiniz (0)

-

Görüşlerinizi bildiriniz.